17/12/19

Hedef Kitleyi Belirlemek

Sosyal medya hesaplarında sayısal olarak daha fazlayı hedeflemekten ziyade etkileşim oranını artırmak hedeflenmelidir. Sayfanız ile yakından alakalı, ürün, hizmet ya post’larınızı beğenip, paylaşacak bir kitle için çalışma yapmak gerekmektedir. Bu kitle ne kadar büyütülürse, başarı da o kadar artmış kabul edilir. Ayrıca bu belirlenen kitleyi kaybetmemek için sürekli yeni bir şeyler denemek gereklidir. Kitleyi kaybetmemek de başarı kıstasıdır. 

Takipçilerinizin Sesine Kulak Tıkamayın!

Sosyal medya kanalları gerçek hayatın bir simülasyonu olarak varlığını devam ettiriyor. Bu simülasyonda kullanıcılarını dinlemeyen, onların isteğine göre içerik üretemeyen markalar yok olup gidiyor. Tam tersini yapan markalar ise başarıyı yakalayıp, her anlamda büyüme ivmesi kazanıyor. Takipçiler ile marka iletişim halinde olursa, takipçiler önemsendiklerinin farkına varıyor ve kullanıcının markaya güveni tazeleniyor.

Güvenilir Markaların Kitlesi Artıyor

Sosyal medyada güven oluşturmak, kalıcı bir kitle oluşturmanın kapılarını aralıyor. Ortak paylaşımlı çalışmalarda, markanızın adına paylaşım yapacak olan Influencer ya da yayıncının da markanızı temsil edebilecek özelliklerde olduğuna emin olun.

Kalıcı Olacağınızı Belli Edin

Sosyal medya hesaplarının başarısının kullanıcı nezdindeki en önemli göstergelerinden birisi kararlı ve istikrarlı yapılan paylaşımlardır. Düzenli içerik paylaşımı kullanıcıların merakını kırbaçlayacak ve paylaşımları kaçırmamak için takip etmelerini sağlayacaktır. Bunun yanında takipçileriniz ile kurduğunuz iletişim de sürekli olursa organik takipçi sayınız büyük bir ivmeyle artacaktır.

Mecraya Özel Özgün İçerikler Üretin

Marka iletişimin esasına göre diğer markalardan ayrışmak markanızı öne taşıyacaktır. Sosyal medya kanallarında da diğer markalardan farklı konsept ve tarzda içerikler yayınlamanız gerekiyor. Ayrıca sosyal medya kanallarının dinamiklerine uygun içerik stratejisi planlanmalıdır.

Planlı ve Düzenli İlerleyin

Sosyal medya ajansları ve danışmanları içerik planının aylık olarak yapılıp ilerlenmesini tercih ederler. Son güne bırakılan paylaşımlarda sorun çıkarsa, marka düzenli iletişimini bozmuş olur ve itibar kaybına uğrar. Bu yüzden ay başında ne paylaşılacağının belli olduğu planlar üzerinde ilerlemekte fayda vardır. Özel günleri de bu plana dahil etmek son dakika sürprizlerinden mümkün olduğunca korunmanızı sağlayacaktır.

Markanızı Emin Ellere Emanet Edin!

Tüm bu çalışmalar ciddi derecede emek ve tecrübe gerektiriyor. Markanızı anlık olarak aksiyon alabilecek, tecrübeli kişilere emanet etmek en doğal hakkınız. Bu doğrultuda rüşdünü ispat etmiş, sosyal medya ajansları ve danışmanları ile çalışmanız sizi rakipleriniz karşısında öne çıkaracaktır. 

Dequpe sosyal medya ajansı sizin hesabınızı yönetirken markanızı kendi markası gibi benimser ve en ince ayrıntısına kadar analiz eder. İçerik planlarını hazırlarken bu gözlemlerinden ve analitik sonuçlarından yararlanarak markanız için en doğru paylaşımları yapar.